Person

E-poe klienditugi

E-R 9.00 - 17.00

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Täiusliku muru saladused

Hoolitsetud muru mõjub Sinu aias sama esteetiliselt kui kaunid lillepeenrad. Pealegi ei täida ilus muru mitte üksnes dekoratiivset ülesannet, vaid sellel on ka praktiline väärtus:

  •          pool hektarit (5000 m2) istutatud muru neelab aastas umbes 40 tonni tolmu. Järelikult saad tänu murule hingata puhtamat õhku;
  •          muru hoiab õhu niiskemana, mistõttu on suvine palavus lihtsamini talutav.

Paraku puutuvad paljud kokku probleemiga, et hoolimata tehtud pingutustest ja muru hooldamisele kulutatud ajast ei ole tulemus siiski täiuslik. Miks ikkagi tundub naabri muru rohelisem, tihedam ja pehmem? Et hooldusvaba muru ei ole veel leiutatud, teab Sinu naaber tõenäoliselt ilusa muru retsepti. Jagame seda ka Sinuga.

  1. Niida sagedasti. See muudab muru tihedamaks ega lase umbrohul vohada. Väga oluline on jälgida, et muruniiduki terad oleksid hästi teritatud, muidu ei jää niitmistulemus korralik ja muru on vastuvõtlikum haigustele.
  2. Ära niida muru liiga madalaks. Mida madalam on muru, seda rohkem väetist ja vett see vajab, mistõttu pead muru hooldamisel veelgi rohkem vaeva nägema.

  3. Niida ainult kuiva muru. Märja muru niitmise korral vajub maapind kokku ja murutaimede juured ei saa hingata. Selle tagajärel muru kuivab ja muruplatsile tekivad inetud kulukohad.
  4. Unusta murukoguja. Jäta äralõigatud muru sinna, kuhu muruniiduk selle heitis. Niidetud rohulibled jäävad pinnasele väetiseks. Kui niidad muru sageli, on mahalõigatud rohulibled piisavalt lühikesed selleks, et maapind saaks need lihtsasti omastada, ja muru ei paista korratu.
  5. Kasta korralikult, kuid harva. Igapäevane kastmine takistab murutaimedel sügavale pinnasesse juurduda ja Sa kulutad tarbetult vett. Selle asemel kasta muru harva, kuid korralikult, ja jälgi hoolega, kas muru ei vaja lisakastmist. Muru on kõige kasulikum kasta varasel õhtul või hommikul.
  6. Väeta ettevaatlikult. Liigne väetamine paneb muru kiiremini kasvama, mistõttu tuleb seda sagedamini niita. Pealegi on see keskkonnale kahjulik. Ära sega kokku orgaanilisi ja sünteetilisi väetisi. Kasuta alati ainult üht tüüpi väetist.
  7. Umbrohutõrje. Kui Sinu murus ei ole palju umbrohtu, tõmba see käsitsi välja või kasuta selleks umbrohueemaldit – spetsiaalset kahvlikujulise otsakuga metallist aiatööriista. Loomulik umbrohutõrje näeb ette pinnase tugevdamist, et hoida ära selle saastumine. Võitlusse umbrohuga võid kaasata ka enda või naabri lapsi, kui leiad viisi, kuidas neid motiveerida.

 

Kokkuvõttes võib julgelt väita, et ilusa muru kujundamine oma kätega on täiesti võimalik. Selleks ei ole vaja eritehnikat ega süvateadmisi agronoomias. On ainult üks põhireegel: tegutse rahulikult ja asjatundlikult.