Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Kuidas aias töötamine sinu tervisele hästi mõjub?

Kuidas aias töötamine sinu tervisele hästi mõjub?

Paljude uuringute tulemused näitavad seda, mida aednikud on põlvkondade vältel juba ise teadnud - aiandus on sinu tervisele kasulik.

Aga kuidas?

1.      Aiandus võib vähendada sinu insuldiriski

Sarnaselt nagu ka sörkjooks ja ujumine. Just nii on leitud artiklis “Stroke: The American Heart Association”.

2.      Aiapidamine põletab kaloreid

Aiandust peetakse mõõduka kuni kõrge intensiivsusega treeninguks. Haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (Centers for Disease Control and Prevention) andmetel võid vaid tunnikese kerge aiatöö vältel põletada kuni 330 kalorit - see on rohkem kui raskuste tõstmine sama aja jooksul.

Seega kui sul ei ole tahtmist teha muud trenni, naudi 30–45 minutit aiatöid kolm kuni viis korda nädalas. Just sedasi võid leida oma suurepärase vormi looduse keskelt. Eriti mõnusa koormuse saad kaevates või aiakäruga raskusi vedades.

3.      Hoiab eemale mitmed haigused

Aiatööd ei aita mitte ainult kaalu hoidmisel, vaid ka südamehaiguste ja muude eluohtlike haiguste riski vähendamisel. Ainult 30 minutit mõõdukat kehalist aktiivsust paar korda nädalas võib kõrget vererõhku ennetada ja kontrolli all hoida. Kusjuures USA-s sai aiandus oma koha riikliku südame-, kopsu- ja vereinstituudi soovitusloendis kõrge vererõhu vastu võitlemiseks.

4.      Väheneb osteoporoosi tõenäosus

Kui kaevad, istutad, rohid ja tegeled erinevate korduvate ülesannetega, mis nõuavad jõudu või venitust, saavad kõik suuremad lihasgrupid hea trenni. See omakorda aitab säilitada sinu luude tervist.

5.      Tapab stressi

Tegelikult võib see olla veelgi tõhusam stressi tapja, kui muud vaba aja veetmise võimalused. Hollandis tehti uuring, kus kahel tudengigrupil tuli pärast stressirohke ülesande täitmist lugeda kolmkümmend minutit siseruumides või aias. Aias lugenud rühm teatas, et on paremas tujus kui need, kes lugesid siseruumides. Ja neil oli ka madalam kortisooli ehk stressihormooni tase.

6.      Lilled parandavad tervist

Ph.D. Jeanette M. Haviland-Jonesi Rutgersi ülikoolis läbiviidud käitumisuuring näitas, et lilled on loomulik ja tervislik meeleolu parandaja. Nii on neil vahetu mõju õnnele, pikaajaline positiivne mõju tujule ning kusjuures võivad nad parandada ka üksikisikute vahel intiimsemad sidemed.

7.      Aitab leida elule tähenduse

Aias olemine ja sügava ühenduse tunnetamine maaga annab meile võimaluse keskenduda ilule ja innustab meid tundma aukartust, tänulikkust ja küllust.

8.      Aiandus pakub vaimset tuge

Aiandus võimaldab meil siseneda tsooni, mida nimetatakse ka muutunud teadvusseisundiks – see on sarnane sellele, mida tajub ka sörkija või joogaga tegeleja. See transtsendentne olek on maagiline ja vaimne koht, kus inimene leiab oma koha maapeal ja tunneb endast rõõmu just sellisena nagu ta loodud on.

9.      Tõstab meeleolu

On leitud, et pinnase kaevamisel on tegelik kasu tervisele ja meeleolu tõstmisele.

10.  Parandab immuunsust

Selle hüpoteesi kohta on palju tõendeid. Lühidalt, me teame, et oma kujunemisaastail mustusega kokku puutuvatel lastel areneb tervislikum ja tugevam immuunsussüsteem, võrreldes lastega, kelle vanemad hoiavad neid steriilses puhtas keskkonnas. Esimestel on ka hilisemas vanuses madalam astma, ekseemi ja allergia risk. Seega kokkupuude “mustusega” lapsepõlves soodustab head tervist täiskasvanuna.

11.  Parandab suhteid ja arendab kaastunnet

Uuringud näitavad, et inimestel, kes veedavad pikka aega taimede ümber, on tavaliselt paremad suhted teistega. Selle põhjuseks on kaastunde tundmise mõõdetav suurenemine. Uuringutest on selgunud, et inimesed, kes veedavad taimede ümber rohkem aega, proovivad palju tõenäolisemalt teisi aidata ja neil on sageli paremad sotsiaalsed suhted. Looduse eest hoolitsevad inimesed hoolitsevad suurema tõenäosusega teiste eest, pöördudes eakaaslaste poole ja moodustades ühistest huvidest tulenevad sidemed.

Kokkupuude elusloodusega suurendab inimeste tähelepanelikkust üksteise suhtes, kuna see suurendab inimeste kaastunnet keskkonna vastu, milles nad elavad. Lühidalt võib taimede läheduses olemine aidata parandada inimestevahelisi suhteid ning suurendada nende empaatiat teiste suhtes.

12.  Väheneb dementsuse risk

Mõned uuringud näitavad, et aiandusega seotud füüsiline aktiivsus võib aidata vähendada dementsuse riski. Kahes eraldi uuringus, mis jälgisid inimesi 60-ndatel ja 70-ndatel eluaastatel kuni 16 aastat, leiti vastavalt, et regulaarselt aiamaaga tegelevatel inimestel oli dementsuse risk 36% ja 47% väiksem kui mitteaednikel. Dementsuse tagajärjed võivad olla elumuutvad, seega on ennetamine väga oluline.

13.  Palju vitamin D-d

Õues päikese käes töötades ammutad sa ka palju D-vitamiini, mis aitab kehal kaltsiumi imenduda. Kaltsium aitab omakorda hoida sinu luud tugevad ja immuunsussüsteemi tervena.