Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Lapsed aeda - kuidas lastele aiapidamist õpetada?

Laste taimede ja aiatööde nautimisele inspireerimine võib anda neile tervisliku harrastuse kogu eluks. Kinnistage nende huvi erksavärviliste lillede, lõhnavate taimede, kombatavate lehtede ja maitsvate, kiiresti kasvavate söödavate taimedega juba väikesest east peale.

Aiandus on tervislik ja odav viis lastele looduse õpetamiseks. Uuringud näitavad, et paljudel lastel on suurem huvi tervisliku toitumise vastu, kui nad saavad ise oma köögivilju kasvatada.

Ideaalsed porgandivaod

Täiskasvanud kipuvad mõtlema, et laste aiad peaksid olema korralikud ja ideaalsed. Ei. Ei pea olema ideaalseid vagusid ega radasid. See on laste juurviljaaed! Siin kehtivad laste reeglid ehk siis täpselt sellised vaod, nagu nemad ise rajavad.

Sama kehtib istutatavate taimede kohta. See võib olla vabalt imelik segu erinevatest porgandisortidest – kõrvuti kasvamas kollased porgandid, segatud valgetega, ümmarguste porganditega, pikkade ja lühikeste porganditega. Sekka tilli ja sibulat.

Lapsed tahavad aias aidata, aga ainult siis, kui see on lõbus. Lapsesõbralik aiatöö ei ole alati selline, nagu täiskasvanud tahavad. Lapsesõbralik aiatöö on alati lõbus. Ühtlasi on suureks boonuseks see, et lapsed, kes teevad aiatöid, veedavad palju aega õues.

Siin on 4 viisi, kuidas oleks õues lõbusam. Need kõik aitavad lastel saada väikesteks aednikeks. Soovitame lastel kasvada aednikeks mängimise, avastamise, kogumise ja kasvatamise teel.

1.      Lapsed õue!

Esmalt tuleks lastel kujundada harjumus õues tegutsemiseks. Lastel võib tekkida harjumus õues olla lihtsalt läbi mängimise. See ei pea olema isegi aias. Las ta teeb kasvõi mudakooke mullast, veest, okstest ja lehtedest. Uuristab puidu sisse teid. Mängimine on lõbus ja viib lapsed rohkem õues aega veetma.

2.      Avastage loodust

Lihtsalt minge õue ja avastage loodust. Ronige puu otsa, et näha kaugele. Puhuge võilille ebemeid, mis on väikeste laste jaoks väga lõbus. Uurige väikeseid vihmausside tehtud hunnikuid ja võimalusel proovige neid katsuda. Paljud lapsed ei ole seda veel kunagi teinud. Lastele need asjad, mille avastamist nad ette ei oota ja tegevused, mis on uued. See ongi avastamine.

3.      Kogu

Lapsed armastavad koguda mitmesuguseid asju. Miks mitte leida neid loodusest? Suled, taimede kuivatamine, linnupäeviku pidamine - sa ei pruugi seda alguses  tähele panna, aga asjade kogumine ütleb sulle, millest on sinu lapsed aias huvitatud.

4.      Kasvatage!

Ära pane lapsi aias tegutsema nagu täiskasvanuid. Tihtipeale see lihtsalt ei toimi – liiga palju reegleid ja ettekirjutisi pärsib nende loomulikku huvi aianduse vastu. Proovige näiteks kasvatada pitsaaeda - tomatite, sibulate, basiiliku ja punega. Võib proovida ka liblika-või linnuaeda. Teemaaiad on lõbusad.

Kasvatage ka teistsuguseid asju nagu lillad oad või kollaseid vaarikaid. Sedasi õpetad lastele, et maailm on täis erinevaid värve ja maitseid ning harjutad juba väikesest peale teda erinevate maitsetega.

Koos kasvatamine aitab kindlasti ka pisut pirtsakamaid lapsi sööma meelitama. Oma kasvatatud toidud on tihtipeale atraktiivsemad ja ahvatlevad proovimiseks.

Toredaid taimi, mida koos lastega kasvatada:

  •          Kaunviljad, sest lapsed saavad neid kauna seest välja võtta.
  •          Suured päevalilled, mis kasvavad pikemaks kui lapsed.
  •          Suurt mungalille võib süüa.
  •          Kaunid lilled, mida kinkida sõpradele ja tuua tuppa silmailuks.
  •          Ja ära unusta porgandeid, sest neid lapsel vahva maast välja tõmmata.

Kui su lastele meeldib aiandus, siis haara härjal sarvist ja ära lase sel huvil lahtuda. Loovuta talle suurima rõõmuga üks osa oma peenramaast.