Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Kuidas valida muruniidukit?

Tänapäeva valikurohkuse juures võib üsna palju segadust tekitada, et milline muruniiduk oleks see kõige õigem valik minu koduaeda. Kui oled sama dilemma ees siis järgnev jutt on just sulle. Oleme kokku kogunud peamised punktid, mida silmas pidada enne, kui uut muruniidukit soetama hakkad. 

Mille järgi valida muruniidukit?

Muruniidukit valides tuleb esmajärjekorras heita kriitiline pilk niidetava pinna suurusele. Just see võiks olla üks esimesi valikukriteeriume uue muruniiduki ostmisel.

Muruniiduk ja väikene maa-ala

Väikse pinna puhul (kuni 300 m²) võib vabalt valida elektrilise ja akuniiduki vahel.

https://www.ehituseabc.ee/ee/akumuruniiduk-makita-dlm380z-ilma-akuta

Elektrimootoriga muruniiduk

Elektrimootoriga muruniiduki eeli­sed on väiksed hoolduskulud ja madal müratase. Seda on väga mugav ja lihtne käsitseda, ei ole vaja tankida ega käima tõmma­ta. Masin kaalub tunduvalt vähem kui bensiinimootoriga niiduk ning seda on lihtsam hoiustada ja puhastada. Juhtmega niiduki puudus on piiratud tööulatus: peate varuma piisavalt pika juht­me, et igale poole pääseda.

Akuga muruniiduk

Akuga niiduki juures tasub silmas pi­dada piiratud tööaega: tavaliselt kulub aku laadimiseks rohkem aega kui selle tühjenemiseks. Kaaluda võib lisaaku soetamist, sellega saab tööaega pikendada.

Mehaaniline muruniiduk

Väikse pinna ja sileda muru korral on kolmas võimalus mehaaniline (mootorita) niiduk. Selle tööpõhimõte on pisut eriline: kahest te­rast üks on liikumatu ja teine, liikuv tera, on kinnitatud pöörleva­le trumlile. See tagab ilusa muru ja loomulikult hea enesetunde füüsilisest pingutusest.

Keskmise suurusega maa-ala ja bensiinimootoriga lükatav muruniiduk

Kui sul on niidetavat pinda u 300–600 m², on otstar­bekas soetada bensiinimootoriga lükatav muruniiduk. Bensiini­mootoriga niidukite valik on laiem. Valida saab mitme tootja (AL-KO, Gudnord, Makita ja MTD) niidukite vahel, valiku võib teha ka niidukorpuse laiuse järgi. Mida laiem masin, seda kii­remini saate muru niidetud.

Seejuures tuleb tähele panna, et mida suurem masin, seda väiksem on selle manööverdamisvõi­me. Kui sinu aias on palju puid ja põõsaid, tasub valida kitsam mudel. Rataste suurusel on lihtne reegel: mida tasasem pind, seda väiksemad võivad rattad olla.

Muruniiduki hinda kujundavad veel mugavusfunktsioonid, näi­teks niidukõrguse reguleerimise võimalused. Mõnel niidukil tuleb reguleerida iga ratta kõrgust eraldi, kallimatel saab seda teha ühe kangi abil.

Samuti on erinevusi niiduki käivitamises. Nöörist tõmmatava käsistarteri jaoks peab olema piisavalt jõudu, et teha üks kiire tõmme. Kallimatel mudelitel on nööri­ga vinnastatav starter, mille puhul piisab rahulikust ühtlasest tõmbest – kui vedru on vinnastatud, käivitab see niiduki. Makita niidukitel nimetatakse seda ReadyStart-funktsiooniks.

Milline muruniiduk sobib suurele muru-alale?

Suure muruala korral (kuni 1000 m²) võib pilgu pöörata iseliikuva muruniiduki poole, mis säästab sind niidumasina tõukami­sest. Tihti peetakse selliste muruniidukite eeliseks vedavaid esirat­taid: on ju eriti mugav manööverdada, kui saad rattad maast lahti kergitada ja seejärel niitmissuunda muuta. Kui soovid nii­detut koguda, soovitame vaadata pigem tagaveolise niiduki poo­le. Nimelt kipub täituv kogumiskott vedavaid esirattaid maast lahti tõstma, mistõttu halveneb niiduki liikumisvõime. Tagaveo­lise masina korral surutakse aga rattad vastu maad ja tänu sel­lele püsib see hästi vastu maad ka kaldpindadel.

Millal valida murutraktor?

Kui sinu krundi murupindade hooldamine käsiniidukiga muutub ajakulukaks ja tüütavaks, võib mõelda seadmele, mis teeb selle töö ära märksa kiiremini. Umbes meetrilaiuse niidumehhanismi­ga murutraktor sobib 2000–3000 m² suuruse pinna niitmiseks. Investeering murutraktorisse on mitu korda suurem kui käsini­idukisse, kuid kui võtta arvesse selle abil hiljem säästetav aeg, tasub see end kuhjaga ära.

Murutraktori hinna määrab tavaliselt niidukorpuse laius, mooto­ri võimsus ja veosüsteemi tüüp. Viimane on hinnavõrdluses tihti keskse tähtsusega, sest väliselt sarnaste traktorite hinnad või­vad paljuski erineda. Veosüsteemi tüüp ehk käigukast määrab nimelt ära, kui sujuvalt saad traktoriga muruplatsil tegutseda. Nagu autode puhul, on ka siin valikus manuaalne ja automaatne jõuülekanne. Suurim erinevus autost on ehk see, et manuaalse ülekandega murutraktor tuleb käiguvahetuseks peatada, kuna tal puudub sidurisüsteem. Seetõttu kulgeb automaatse veosüs­teemiga mudeliga töö märksa sujuvamalt.

Et murutraktori roolis veedetakse nädalas mitu tundi, on oluli­sed ka sellised väikesed asjad nagu juhiistme mugavus ja selle asendi seadistamise võimalus, rooli läbimõõt ja see, kuidas rool käes istub. Uuri raami ehitust: kui kerge on juhikohale ronida? Kas on olemas püsikiirusehoidik ja topsihoidja? Rusikareegel üt­leb, et kallimatel mudelitel on selliseid tööd mugavamaks muut­vaid detaile rohkem.

Kas eelistada külgväljaviskega, multšivat või rohukogujaga nii­dukit?

Külgväljaviskega murutraktor

Levinuim lahendus on lihtne: külgväljavise võimaldab kõige kiiremat niitmistempot. Sellised seadmed lubavad niita kõrgemat rohtu ja sa ei pea nii tihti muruplatsil aega veetma. Puuduseks võib pidada asjaolu, et vaaluna murule jäetud muru­mass ei näe just kõige esteetilisem välja. Sellise vaatepildi välti­miseks kasutatakse teise lahendusena multšimist.

Multšimise funktsiooniga muruniiduk

Multšimise, teisisõnu peenestamise korral on muruniiduki välja­viskeava spetsiaalse kattega kaetud, nii et niiduterad hekselda­vad niidetud muru väikesteks osadeks. Niiduk laotab muruosa­kesed alale ühtlaselt laiali ja need jäävad maapinnale väetiseks. Korraliku multšimise tulemuse tagamiseks ei tohiks muruniidukiga tööd teha täiskiirusel, samuti võiks korraga maha kärpida ainult veerandi kuni kolmandiku muru kõrgusest.

Kogujaga muruniiduk

Puhtaima murupinna tagab loomulikult kogujaga niiduk. Kui soetad sellise masina, tuleks välja nuputada ka see, kuhu ko­gutud niitmisjäägid kallutada saad. Niiske ja sooja suve koos­mõjul koguneb niidetud materjali märkimisväärse kiirusega.

Kui sul on keeruline teha niitmismeetodi kohta otsus, on mõistlik valida mitme funktsiooniga muruniiduk. Selle saab lihtsalt seadistada nii multšivaks kui ka rohukogujaga niidukiks või seadmeks, mis niidab vaalu.

Ja kindlasti küsi meie asjatundlikelt teenindajatelt nõu. Nemad aitavad sul teha just selle kõige õigema valiku!