Person

E-poe klienditugi

E-R 9.00 - 17.00

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Puude ja põõsaste lõikamise ABC

Harjutamine teeb meistriks ning vigadest õpitakse. Lohutab ka see, et taimed elavad ja uuenevad. Siiski on hea teada, kuidas lõikamine taimi tegelikult mõjutab. Kääre või saagi ei tohiks pihku võtta üksnes seetõttu, et nii on kombeks või et naaber nii teeb.

Lõikamiseks peab alati olema põhjus:

  • Haara lõikeriist kätte siis, kui näed puudel või põõsastel kuivanud oksi. Neid võib eemaldada igal aastaajal.
  • Vigastatud, vales suunas kasvavad ja haiged oksad on aga kõige parem eemaldada taimele sobival ajal.
  • Sageli on lõigata vaja ka seetõttu, et puu või põõsa kasvukoht on väike või on taim istutatud liiga maja lähedale.

Oluline on õige ajastus:

  • Puu kasv algab kevadel lehtede ja võrsete kasvatamisega. See ei ole hea aeg puud häirida.  Pärast jaanipäeva võrsete kasv aeglustub ning kasvujõud koondub puu tüvesse ja juurtesse. Seega on puude lõikamiseks parim aeg jaanipäevast kuni augusti lõpuni.
  • Kui sa ei jõudnud puid lõigata suvel, võid seda teha järgmisel kevadel.
  • Kui sa ei soovi lõigata saaki andvaid õuna- ja pirnipuid kesksuvel, võid ka neid lõigata kevadel enne kasvuperioodi algust.
  • Põõsaid sobib lõigata varakevadel enne lehteminekut, kui nad on veel puhkeolekus. Samas on ka erandeid, näiteks põõsasvahtra lõikamiseks sobib kevadise mahlajooksu tõttu juuli või august.
 
  

Harvendamine ja tagasilõikamine.

Kui põõsas annab vähe juurevõsusid, on seda kasulik harvendada. Võid põõsa ka täielikult uuendada, ajatades lõikamise kolmele aastale. Eemalda igal kevadel kolmandik vanadest võsudest ja ära uusi puutu. Kolme aasta pärast on põõsas uuenenud ja kasvab hoogsalt. Harvendada võib näiteks vaarikaid, sõstraid, forsüütiaid, pihlakaid ja sireleid.

Mõningaid harvendatavaid põõsaid võib noorendada tagasilõikamisega. Kui põõsad vanemaks saavad, võib neid aastate jooksul vähehaaval harvendada, et nad hästi õitseksid ja oma kasvukuju säilitaksid. Sellised on näiteks ebajasmiinid, kontpuud ja põõsasmaranad.

Milliseid tööriistu kasutada?

Kasuta kindlasti ainult häid, see tähendab teravaid, hooldatud ja kvaliteetseid lõikeriistu. Kui lõikad peeneid võrseid ja oksi, kasuta oksakääre. Tugevamad võrsed ja oksad vajavad jõulisemaid tööriistu, näiteks hammasülekandega lõikurit või aiasaagi. Kui põõsa tüvele on raske ligi pääseda või kui põõsas on väga okkaline, vajad universaalset lõikurit. Fiskarsi universaalne või teleskoopvarrega lõikur on parim abivahend ka juhul, kui tahad lõigata kõrgemalt.

 

  

Kas valida vaheliti liikuvate teradega või alasiga oksakäärid?

  • Vaheliti liikuvate teradega oksakääridega saad lõigata oksa tüvele hästi lähedalt ning need sobivad paremini noortele ja rohelistele okstele.
  • Alasiga oksakäärid vähendavad aga lõikamise lõpptõuget ja on suurepärased kuivade kõvade okste lõikamiseks.

 

 

 

Allikas www.loodusinvest.ee