Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Pahtlid – kuidas valida õige toode?

Lisaks elukutselistele ehitajatele puutuvad ehitamise ja remonttöödega kokku praktiliselt kõik inimesed. Kui on plaanis kodus elutoa tapeeti vahetada või magamistoa seina värvida, siis ei pääse üle ega ümber aluspinna ettevalmistusest. Selle töö juures on oluline roll täita erinevatel pahtlitel, millega saadakse seinad täpselt nii tasaseks ja siledaks kui vaja.

Remonttoode kavandamine

Kui remonttöid kavandama hakatakse, siis on kindlasti palju erinevaid ideid ning silme ette visualiseeritakse endale ideaalset lopptulemust. Selleni jõudmiseks tuleb üldjuhul esmalt olemasolevat olukorda muuta, st siis tapeedi eemaldamist, pragude parandamist jmt. Juba enne poodi minekut tuleb mõelda mõnele olulisele aspektile: kas tegemist on kuiva või niiske ruumiga? Kas tasandada tuleb kivi- või kipsplaatseinu? Kas seinad kaetakse hiljem värvi või tapeediga? Sellest lähtuvalt on hiljem kaupluses juba kergem nii oma küsimuste müüjale esitamine kui ka materjalide valimine.

Pahtlite valik

Pahtleid saab liigitada mitmel erineval viisil. Näiteks saame võrrelda tasandus- ja viimistlussegusid, milledest esimestega (nt weber TT/weber IP18) krohvitakse suured konarused enam vähem sirgeks ning viimastega saavutatakse värvi- või tapeedialune pind. Enim levinud liigitamise viis on eristada niiskuskindlaid ja kuiva ruumi tooteid. Kui tegemist on nt elutoa või magamistoaga, siis saame kasutada tavapäraseid kuivade ruumide pahtleid (nt weber LR+/LR Fine). Need on nn polümeersed tooted mis ei kannata niiskust, kuid on hinnalt soodsamad ning kergemini paigaldatavad ja lihvitavad.

Niisketes tingimustes tuleb kasutada selliseid pahtleid, mille sideaineks on tsement. Nende toodete tavaline värvus on hall, mis teeb hiljem seina heleda värviga katmise keerulisemaks (tuleb teha lisaks kruntvärviga üks või kaks kihti). Selle jaoks on materjalitootjad leidnud omad vahendid, näiteks Weberi toodangus on tsemendil baseeruv viimistluspahtel (weber VH) saadaval nii halli kui ka valgena (weber VH Valge), mis toodetud spetsiaalselt valge tsemendi ohjal. Tänapäeval on aina rohkem korterite ja majade siseseinadest ehitatud kipsplaatidest. Kipsplaatide vuukide täitmiseks on

olemas täiesti eraldi tooted – kipsplaadi vuugipahtlid (weber siloite/weber JS). Tegemist on küll polümeersete pahtlitega, kuid erinevalt nt weber LR+ või weber LR Fine-st on nende näol tegemist väga tugevate materjalidega. Kuna koos vuugilindiga peab pahtel moodustama väga tugeva vuugitäite, siis on need tooted väga kõva ja raskesti lihvitava pinnaga. Seetõttu soovitatakse lihvimistööd teha esimese 24 h jooksul. Hilisem kipsplaatide laustasandus võib toimuda taaskord kas näiteks polümeerse viimistluspahtliga (weber LR+) või niisketes tingimustes tsementpahtliga (weber VH).

Tegelikult on pahtlite sortiment veel oluliselt pikem, kuna näiteks  muinsuskaitse alla olevatel objektidel ei tohi üldse tavapärastel sideainetel tooteid kasutada (siis peab olema spetsiaalne kondiliimil põhinev toode). Koduste remonttööde ettevõtmiseks piisab aga täielikult ülaltoodud toodetest. Kui ühes või teises tööetapis hätta jäädakse, siis ei ole soovitatav otsida ise alternatiivseid lahendusi, vaid pigem tuleb pöörduda spetsialistide poole, kes saaksid nõu ja jõuga abiks olla.

Marti Dengo

Weber, fassaaditoodete ja pahtlite tootejuht

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Remondi ABC, nr 14