Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Nõuanded, kuidas oma aed kevadeks korda seada

Kevad on ideaalne aeg uuteks algusteks, eriti aias. Kasuta just praegust varakevadist aega, et valmistada aed ette uuteks kasvamisteks ja õitsemisteks. Need professionaalse maastikukujundaja näpunäited aitavad sinu aia kevadeks valmis saada.

1.     Puhasta ja terita aiatööriistad

Aiatööriistade hooldamine aitab nende eluiga pikendada, säästes pikas perspektiivis raha ja aidates vältida haiguste levikut.

Teravate tööriistade põhjalikuks puhastamiseks kasuta tugevat puhastusvahendit, kuuma vett ja küürimisvahendit. Tööriistade teritamine parandab ka nende jõudlust; nendega on lihtsam töötada ja nad teevad puhtamad pügamislõiked. Kui tööriistad on teritatud, määri lõiketeradele ja hingedele veidi õli.

1.     Eemalda umbrohi

Umbrohtude eemaldamine on aia kevadeks ettevalmistamise üks olulisi samme, sest seda tehes saad puhastada taimede ja lillede kasvuruumi. Seda toetab ka sügisel maha kukkunud lehtede ja prahi eemaldamine.

Üks lihtsamaid viise selle tegemiseks on käsitsi rohimine, mis on kõige efektiivsem laialeheliste umbrohtudega toimetulemisel. Kui sa eemaldad umbrohu juba päris selle tärkamisel, saad efektiivsemalt vältida selle edasist levimist.

Lisaks on oluline püüda eemaldada mitmeaastaseid umbrohtusid, näiteks võililli, millel võivad areneda raskesti väljatõmmatavad tugevad juured. Nendest puhastamisel ole eriti hoolas ja jälgi, et saaksid eemaldatud kogu taime mulla sees oleva juure. Muidu kasvavad nad uuteks taimedeks, mille kõrvaldamisega pead uuesti otsast peale hakkama.

Nõuanne!

Eemalda umbrohtu, kui muld on niiske. Nii tuleb see lihtsamalt pinnasest välja.

2.     Kobesta mulda

Mulla ettevalmistamine enne kasvuhooaega on veel üks viis hooajaliseks ettevalmistumiseks.

Muld on juba nii öelda töökindel kohe, kui talvekülmad on läbi saanud. See on ühtlasi ideaalne aeg ka aiapeenarde ettevalmistamiseks. Pinnase töötlemiseks kasuta terava otsaga labidat.

Väga hästi sobivad mulla energiarikkamaks muutmiseks ka kompostitud lehed ja multš.

3.     Püga vanu põõsaid ja puid

Vanad põõsad ja puud vajavad sellel aastaajal pügamist - eriti neid, mis kasvatavad uusi oksi. Lõika vanu puid just varakevadel, siis on hästi näha okste struktuur.

Lisaks saad kevadel kujundada taimi enne, kui nende pungad puhkeoleku lõpetavad ja hakkavad uut energiat oma harudesse lisama.

Mõned taimed, mida saab pügata:

  • haripuu
  • liblikpõõsas
  • visteeria
  • sirel
  • kuslapuu
  • roos

Varu selleks omale sobivad tööriistad. Mõnede vajalike pügamisriistade hulka võiks kuuluda pügamissaag, (pika varrega) oksa- ja käsikäärid.

Nõuanne!

Steriliseeri oma tööriistad, see aitab vältida taimehaiguste levikut aias.

1.     Loo uued peenrad

Kevadeti tekib tihti kiusatus osta juurde erinevaid aiataimi. Veendu aga, et sul oleks nende istutamiseks ka ruumi. Kui olemasolevates peenardes läheb kitsaks, tee kindlaks, kas sul on ruumi ja võimalusi luua uusi peenraid.

Uute peenarde tegemisel pühenda rohkelt aega prahi ja surnud lehtede eemaldamiseks nii tulevastelt lillepeenardelt kui ka nende piiretelt. Kui sul on kompostihunnik, pane saadud praht sinna, et juba õige pea tänuväärset komposti peenardele lisada.

Kuid pea meeles, et sa ei komposteeriks umbrohtu. Need hakkavad hiljem idanema ja põhjustavad seega taaskord pahandust sinu kaunis peenras.

2.     Väeta

Varakevad on õige aeg mulla rikastamiseks väetisega. Jälgi selle kasutamisel kindlasti pakendis olevaid juhiseid, et väetist ei saaks ei liiga palju ega ka vähe.

3.     Lisa multši

Kui vähegi võimalik, kasuta oma aias multši, et umbrohu kasvamist takistada. Kuid hea mõte oleks oodata ära seemnete idanemine, sest muidu matad ehk mõned taimed multši alla. Seda saad vältida, kui kasvatad taimed juba toas potis ette ja siis väikeste taimedena nad juba peenrasse istutad.

Nõuanne!

Ära oota multšimisega liiga kaua kuna siis kasvab umbrohi juba üle pea.