Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Kuidas aed õigesti talveks ette valmistada?

Mida rohkem sügisel aia korda saad, seda parem on sul kevadele vastu minna. Sest aiapidajad teavad, et kevadhooaeg saabub alati justkui ootamatult, aga siis on tööd nii palju, et „pisiasjadeks“ aega napib.

 

Mida sügisel aias teha ja mismoodi see talveperioodiks ette valmistada?

 

  • Korrasta püsilillepeenrad

Püsililled vajavad hooldust, anna neile sügisväetist, rohi peenrad ja kobesta muld. Lõika püsilillede pealsed maha, sest siis on sul endal talvine vaade peenardele kenam, lisaks kevadel vaeva vähem. Lõika pealsed paari sentimeetri kõrguselt ja arvesta ka taime välimusega – kui vars on inetu, siis lõika see ära. Pealsete lõikamine aitab hoida eemal ka taimehaigusi ja -kahjureid, kellele meeldib koltunud taimeosade vahel talvituda. Kui ära lõigatud pealsetel pole haigustunnuseid, siis võid need kompostida.

 

  • Hoolda ja väeta muru

Kui tahad, et kevadel oleks muru ilusam, siis valmista see talviseks perioodiks õigesti ette! Korralikult hooldatud ja väetatud muru talvitub hästi. Viimasel niitmisel niida muru kõrgemalt, umbes 5-7 sentimeetri kõrguselt. Kindlasti eemalda niidus, et talveks ei jääks murule haigust tekitavaid koldeid. Samal põhjusel tuleb enne talve riisuda ka murule langenud puulehed. Kui hakkad muru väetama, siis vali aastaajale sobiv väetis ning vii protseduur läbi kuiva ilmaga, muidu võib muruvaip väetamise asemel saada hoopis tugevaid kahjustusi.

  • Väeta kogu aed

Sügisväetamiseks on nüüd küll juba viimane minut! Väetada tuleks kõiki – puid, põõsaid, püsililli. Eriti aga neid, mis on usinalt õitsenud või vilja kandnud. Oluline on, et sügisväetis oleks lämmastikuvaba ja kobesta seda mullale ümber taime. Suurte puude väetamiseks tee võra ulatuses maa sisse kangiga paarikümne sentimeetri sügavused augud, kuhu pane normile vastav väetisekogus. Sügisväetis on taimele oluline, sest aitab taastada taime jõuvarud ja talveks valmistuda.

  • Pane lillesibulad mulda

Kas teadsid, et paljud lillesibulad ja ka taliküüslauk pannakse mulda sügisel? Tulbid, nartsissid, krookused, võrkiirised ja liiliad on tuntuimad lillesibulad, mida tuleb sügisel istutada. Vajuta lillesibulad mulda kolm korda nii sügavale kui on sibula suurus. Maa ettevalmistamisel sibullillede jaoks lisa kindlasti rammusat mulda ja sibullillede istutusväetist. Viimane muudab õievarre tugevaks ning õite värvid intensiivsemaks, samuti aitab sibulal enne talve juurduda. Kui oled vesirottidega hädas, siis tuleks sibullilled maha panna spetsiaalsete plastikust või metallist korvides, mis sibulaid vesirottide eest kaitsevad.

  • Tühjenda kasvuhoone

Enne talvist hooaega tühjenda kasvuhoone taimedest ning iga paari aasta tagant vaheta seal olev muld täielikult välja. Kõige parem aeg selleks ongi sügis. Kasvuhoones talvituvad paljud kahjurid ning ka mõningad taimehaiguses, mistõttu on sügisene suurpuhastus eriti oluline.

  • Kata vajalikud taimed

Talveõrnad taimed, näiteks roosid ja mõned hortensiad, vajavad talvekatet. Kõige lihtsam talvekate koosneb kuivast katmisturbast ja kuuseokstest. Katmiseks sobib igasugune kui turvas, mulda taimed umbes 15 sentimeetri ulatuses turbaga üle, peale aseta mõned kuuseoksad. Kuuseokste mõte pole mitte taime soojas hoidmine, vaid lume kogumine. Seega pole neid liiga palju vaja kasutada. 

  • Kaeva kompostihunnik ümber

Viimane aeg on kompostihunnik ümber kaevata veel enne, kui uued sügislehed juurde lisad. Kompostile on kasulik, kui liigutad seda vähemalt paar korda aastas, sest nii laguneb orgaanika kiiremini ja ühtlasemalt. Tänu õigesti hooldatud kompostihunnikule on sul suurepärane toitainete allikas koduse aiamaa jaoks paari hooajaga omast käest võtta. Kompostikiirenditekitab orgaanilistest jäätmetest kiiresti naturaalse toitaineterikka komposti.

 

Soovitusi jagasid Juhani Puukooli Tallinna istikuäri aednikud Karin Kääramees, Laine Laas ja Marju Vitkar.