Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Hammaste pesuks kulub 19 liitrit vett

Põhjamaades ei ole veenappust. Vähemalt mitte veel. Ent me kasutame palju vett. Üksnes hammaste pesu ajal vee jooksma jätmisel tarbime 19 liitrit vett. 22. märts on ülemaailmne veepäev, mida peetakse ÜRO eestvedamisel. Miks mitte tähistada seda sellega, et teeme oma elus pisikesed muudatused ja säästame suure hulga vett?

Parim viis vee säästmiseks on teha see lihtsaks. Inimeste käitumismustrite muutused peavad olema väga väikesed ja need peaksid hõlmama kogu majapidamist. Lihtsad sanitaartehnilised uuendused, näiteks puutevabade segistite paigaldamine, võivad vähendada vee raiskamist poole võrra.

Siin on neli võimalust, mis aitavad säästa palju vett ilma suuri ohverdusi tegemata.

  1. Viibige duši all lühemat aega. Tavaliselt kulutate duši all käies üle 12 liitri vee minutis. Kui lühendate duši all viibimise aega iga päev kümnelt minutilt viiele minutile, väheneks teie vee tarbimine 22 000 liitri võrra igal aastal. Väikese vooluhulgaga duššide (näiteks Oras EcoFlow) paigaldamisel on võimalik vett märkimisväärselt säästa, ilma seda isegi märkamata.

  2. Paigaldage segistile õhusti.  Õhusti – see on segisti otsa paigaldatav lisaseade, mis jaotab veejoa paljudeks väikesteks,  küllastab seda õhumullikestega (aereerib) ning loob selliselt pehme ja puhta ilma pritseteta veejoa. Õhusti on mõeldud vähendama veekulu vedelikujoa õhuga segamise arvelt. Kui tavatingimustes jookseb täielikult avatud kraanist igal minutil välja umbes 15 liitrit vett, siis vedeliku õhustist läbilaskmise tulemusena väheneb veekulu 6-8 liitrile minutis ning veesurve sealjuures ei lange.

  3. Keerake vesi hammaste pesemise või raseerimise ajal kinni. Te kulutate umbes 19 liitrit vett, kui jätate vee hammaste pesemise ajal jooksma. Iga kord! Keskmise eestlase puhul teeb see 13 800 liitrit vett igal aastal.

  4. Paigaldage oma koju puutevabad segistid. Suurem osa vee raiskamisest teie majapidamises tuleneb põhjuseta lahti jäetud segistitest. Puutevabad segistid (näiteks Oras Rubineta EcoSense) katkestavad automaatselt veevoolu, kui eemaldate oma käed, hambaharja, žileti, veeklaasi või panni. Teisisõnu: vesi voolab üksnes siis, kui seda vajate. Orase tehtud uuringutest nähtub, et puutevabad segistid võivad vähendada vee raiskamist poole võrra.

Miks vaeva näha?

Veenappus ei ole põhjamaades nii suur probleem kui mujal maailmas. Vee ületarbimise vähendamine on siiski oluline mitmel põhjusel.

  • Veevarude kaitse on kõige kulutõhusam ja keskkonnasäästlikum viis meie veenõudluse vähendamiseks.
  • Kuigi vett kasutatakse üle kogu maailma elektri tootmiseks, säästab vähema vee kasutamine tegelikult tohutul hulgal energiat igal aastal.
  • Vähema vee kasutamine vähendab survet meie kanalisatsiooni- ja äravoolusüsteemile ning sellega kaasnevad väiksemad hoolduskulud.
  • Veevarude kaitse aitab hoida järvi ja jõgesid. See on ülioluline ökosüsteemide tervise seisukohast kogu maailmas.
  • Ja ... te säästate veearvetelt raha!

Saage inspiratsiooni ülemaailmsest veepäevast ja aidake kaasa veevarude kaitsele, tehes igapäevaelus väikeseid muudatusi. Kui palju olete valmis muutma?

Allikas www.oras.com