Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Kuidas valida ja paigaldada tapeeti? Tapeedi ABC.

Pole midagi meeldivamat kui see, et tunned end mingis valdkonnas hästi. Ja miks mitte ei võiks see valdkond olla tapeedi valimine ning paigaldus? Tapeet ei ole lihtsalt paber seinas vaid lisaks enda väljendusviis koduseinte vahel.

Enda väljendamiseks läbi seinas oleva tapeedi on sul vaja leida õige muster, sobivad tööriistad ja professionaalide praktilisi näpu­näiteid. Ikka selleks, et kui sa oled lõpetanud, oleks kõik nagu kord ja kohus. Väga sageli rikuvad lõpptulemuse just väiksed asjad, nagu näiteks vale liim, paberile liiga lühikese imamisaja jätmine või seinale jäänud vanad materjalijäägid. Mõne põhireegli järgimisega võid kõiki neid probleeme juba ennetavalt vältida, lastes oma disainiunistustel muutuda tegelikkuseks.

Kuidas paigaldada tapeeti – 5 tapeetimise kuldreeglit:

 1.       Eemalda eelnevalt vana tapeet.
 2.       Kontrolli, kas kõikidel tapeedirullidel on sama toote- ja partiinumber.
 3.       Hoia tapeetimise ajal aknad ja uksed suletuna, lülita välja küte.
 4.       Lase tapeedil piisavalt kaua imada (ei kehti laustapeedi kohta).
 5.       Kata tapeet liimiga ja sea servapidi vastu naaberpaani.

Tapeetimine – erinevad seinakatted

Värvide, mustrite ja vormide kuningriigis on tore olla valikutega ära hellitatud. Kuid milline seinakate sobib kõige paremini erinevate ruumide ja seinte pinna, materjali ja trüki­tehnoloogiaga? Järgnevalt vaatamegi erinevaid seinakatte võimalusi.

Pabertapeet   Vinüültapeet   Fliistapeet (Non-woven)
Pabertapeet koosneb kahest üksteise peal olevast lamineeritud paberikihist. Sageli on see tuntud kui duplekstapeet. Mustriga on ainult pealmine kiht, nii et reljeefsus jääb alles, kui tapeet on kord seina saadud.      Vinüültapeedid koosnevad paberist, mida on pärast trükkimist kuumuse all kohrutatud. See tekitab eriliselt köitva pinna. Neid on eriliselt lihtne paigaldada ja nad sobivad ka seintele, mis puutuvad kokku keskmisest suuremal tasemel kulumise ja koormusega. Samuti on nad paslikud niisketes ruumides.      Fliistapeedi puhul kasutatakse tagaküljeks spetsiaalset kõrge kvaliteediga lauskangast. Selliseid seinakatteid on eriti lihtne paigaldada, kuna fliistapeedi mõõtmed on püsivad: materjal ei veni ega tõmbu kokku. See tähendab, et need ei vaja pärast liimi pealekandmist imamisaega ning tapeedi paanid võib panna otse liimiga kaetud seinale või lakke. Väiksed rebenemiskohad ja pinnakonarused saab samuti lihtsalt üle katta. Ja kui te tapeeti vahetama hakkate, siis tuleb see toode lihtsalt maha ega jätta mingeid jääke.

  

 Milliseid tööriistu ma vajan tapeetimiseks?
Põhimõtteliselt on vaja vaid joonlauda, kääre ja pehmet kummirulli, et uus tapeet vastu seina kinni suruda. Kuid töö lihtsustamiseks on veel palju muid kasulikke tööriistu:
 •          liimihari
 •          silumishari
 •          liimimasin
 •          ämber
 •          segamispulk
 •          kolme servaga profiillatt lõikamiseks
 •          vesilood
 •          pehme kummirull
 •          käärid
 •          treppredel
 •          tollipulk
 •          pliiats
 •          lõikur
 •          käepidemega pikk joonlaud

Tapeetimine – pinna ettevalmistus

Kindlustamaks, et sinu uus tapeet näeb välja nii hea kui võimalik, peab sein olema korralikult ette valmistatud. See tähendab, et aluspind peab olema kuiv, sile, ühtne, puhas, stabiilne ja imav. See ei taga üksnes parimat tulemust, vaid tähendab ka seda, et tapeeti on lihtsam paigaldada.

Vana tapeet

Enne kui hakkate uut tapeeti seina panema, tuleb vana seinakate täielikult eemaldada. Kui seintel on kuiv mahatõmmatav paber, siis ei võta see pea üldse aega.

Kui seinas on aga raskesti eemaldatav seinakate, kanna lihtsalt vanale tapeedile vett ja tapeedieemaldit ning lase neil imenduda – see teeb tapeedi eemaldamise lihtsamaks. Vana tapeedi eemaldamine on veelgi lihtsam, kui kasutada aurutit, mida saab rentida spetsialiseeritud tapeedipoest.

Pane tähele! Tapeedi eemaldamisel ei tohi kasutada nõudepesuvahendit.

Vanad kattekihid

Vanu kriiti sisaldavaid katteid tuleb kõigepealt leotada vee ja tapeedieemaldiga ning seejärel maha pesta. Kui seinad on ära kuivanud, siis tuleb aluspind seinakatete jaoks stabiliseerida süvakrundiga.

Kui kasutatud on emulsioon-, õli- või lakkvärve, siis kontrolli alustuseks, kas need on kindlalt aluspinnaga seotud. Parim on seda teha nii, et kleebid vanale värvile kleeplindi ja tõmbad seejärel selle jälle ära. Kui kleeplindi tagaküljel on jääke, siis tuleb vana värvikiht eemaldada.

Kasuta vanade värvikihtide puhastamiseks ja rasvast vabastamiseks leeliselist lahust. Seejärel pese see puhta veega maha. Teise võimalusena krundi vana kattekiht või töötle seda ülevärvitava tapeedi krundiga.

Värske krohv

Hea tulemuse saamiseks peaks pind olema heledat värvi ja kuiv. Reeglina kulub selleks kuus kuni üheksa nädalat. Kui tekib kahtlusi, kata umbes 50 x 50 cm suurune pind kaitsefooliumit ja kleeplinti kasutades umbes 24 tunniks kinni. Kui selle aja jooksul on tekkinud fooliumi taha niiskus (kondensatsioon), siis tuleb jätkata ruumi õhutamist ja soojendamist, enne kui saab alustada tapeetimisega.

Pahtel

Kogu ulatuses pahtliga kaetud seinad ja laed tuleb kõigepealt lihvida ja seejärel katta liimiga. Tavaliselt sellest piisab, et saavutada aluspinnas ühtlane imavus ja luua uuele tapeedile hea alus. Lisaks lahustab seda sorti alus pisut liimikihti järgneva tapeetimise käigus, suurendades sellega liimi nakkumistugevust.

Tapeedi paigaldamine – kui palju on tapeeti vaja?

Seinakatte tavapärane rull, mis on tuntud kui eurorull, on 53 cm lai ja 10,05 m pikk. Sellest piisab, et katta 5m2 suurune pind.

Tapeedi mõõtmine:

Seina pikkus

Seina kõrgus
2–2,4 m

Seina kõrgus
2,4–3,3 m

 
10 m 5 rulli 7 rulli
12 m 6 rulli 8 rulli
14 m 7 rulli 10 rulli
16 m 8 rulli 11 rulli
18 m 9 rulli 12 rulli
20 m 10 rulli 14 rulli
22 m 11 rulli 15 rulli
24 m 12 rulli 16 rulli
26 m 13 rulli 18 rulli

 

Tapeedi tingmärgid

Tapeedi tingmärgid on midagi enamat kui lihtsalt tehniline pisiasi. Kõikidel Raschi tapeetide siltidel on tingmärgid, mis on pandud paika ametliku standardiga DIN EN 235. Need tingmärgid annavad teavet omaduste, kvaliteedi ja õige kasutusviisi kohta.

 1.       vabapaigutus
 2.       kohakuti paigutus
 3.       nihkega paigutus
 4.       käsnaga puhastatav
 5.       pestav
 6.       tugevalt pestav
 7.       harjaga puhastatav
 8.       kuivalt eemaldatav
 9.       eemaldatav pealiskiht
 10.   liim kanda seinale
 11.   paanid panna vahelduva suunaga
 12.   liimikihiga tapeet
 13.   mõõdukas valguskindlus
 14.   hea valguskindlus

 

Õige tapeediliim

Iga seinakate vajab õiget tüüpi liimi, sest erinevad materjalid käituvad väga erinevalt. Uuri kindlasti seinakatte rulliga kaasas olevat juhendit, kuhu on märgitud, milline on õiget tüüpi liim. Järgnevalt on toodud esmane ülevaade.

Fliistapeedi (Non-woven) Vinüültapeet Pabertapeet
Fliistapeedi puhul võib kanda liimi otse seinale. Liim võib seinal „avatult“ olla pikka aega ilma ära kuivamata. Hea on teada, et see liim eriti ei pritsi. Ja see pole ainus eelis, kui aluspind on nõuetekohaselt ette valmistatud, siis saab tapeedi kuivana jälle maha tõmmata. Eriliim, millel on lisandina 20–30% dispersioonliimi. Dispersiooni osa eriliimis laseb eemaldatava pealiskihiga seinakatete, nagu näiteks vinüül- või puhumisvormimisega vinüülseinakatete all oleval paberil kindlalt aluspinnaga liituda. See parandab ka algset sidumist. Tugeva kinnitumise nimel võib hilisemal tapeetimisel tagapaberit kasutada vooderduspaberina. Tavalisel ja eriliimil on see eelis, et nad ei muutu nii plekiliseks, kuna need ei sisalda dispersiooni­osa. Siiski on paberseinakatete puhul soovitav kasutada eriliimi selle suurepäraste toimimisomaduste tõttu.

Väiksed probleemalad – võtame põhjused üheskoos käsile

Järgnevalt vaatame tapeetimisega seotud levinuimaid küsimusi.

·         Miks tulevad tapeedile sisse värvierinevused?

Tapeedirullidele on märgitud partii number, kuna tiraažid toodetakse alati uute partiidena. Värvierinevuste esinemise vältimiseks peate jälgima, et ostetud tapeedirullidel on sama partiinumber. Seetõttu kontrollige ostmisel ja enne töö alustamist hoolega, kas numbrid on täpselt samad.

·         Miks esineb varjustust?

Kui paaniservadel tekivad varjud, mille tekitab neile langev valgus, siis see põhjustab varjustuse. Selle vältimiseks tapeetige alati aknast eemale liikudes.

Teine põhjus võib olla see, et seinakate pandi üles kogemata tagurpidi (st paani keerati 90°), kuigi sildil ei olnud vastavat tapeedi tingmärki. Kui sildil on selline sümbol olemas, siis pead panema tapeedi seina „tagurpidi“. See tähendab, et iga teine paan riputatakse üles vastupidises suunas, st „pea alaspidi“.

·         Miks tapeedi liitekohad lahti tulevad?

Liitekohad tulevad lahti või seisavad püsti, kui aluspind ei ole piisavalt imav või pole kasutatud õiget liimi. Neid probleeme võivad tekitada ka tuuletõmbus ja õhkküte.

 

Tapeedi mustrid ja värvid teevad imet

Peaaegu lõputu värvi-, tekstuuri- ja mustrivalikuga pakuvad seinakatted mitmekesiseid kujundusvõimalusi, nii et igale maitsele võib leida sobiva. Seinakatted võivad oma värvide ja mustritega mõjutada seda, millisena ruum paistab, ning anda ruumile täiesti uue tunde. Õige seinakattega paistab väike ruum suurem, samas kui väga kõrgetest ruumidest võib näiteks värviliste laekatetega luua suuremat hubasust. Imeliselt lihtne on muuta seina­katetega seda, millisena tunduvad meile ruumi mõõtmed, ning luua oma ruumile täiesti uus väljanägemine.

Väga madal ruum tundub kõrgem, kui

 •   kasutatakse vertikaalsete triipudega tapeeti
 •   lagi on heledat värvi või kaetud valge paberiga
 •   kasutatakse ühtainsat puhast värvitoon

Väga kõrge ruum tundub madalam, kui

 • kasutatakse kahe seinakatte kombinatsiooni koos horisontaalse bordüüriga
 • seinakatte lõpetab lae all bordüür (ääris) või laepaber läheb üle seinale ja lõpetatakse tapeedi portega
 • lagi kaetakse tumedamat värvi paberiga, kui on seina

Väike ruum paistab laiem, kui

 •   valitakse heledamad värvid
 •   kasutatakse väiksemaid mustreid või lihtsaid seinakatteid
 •   üks sein (ilma akende või usteta) kaetakse suure mustri või tumedama värviga

Suurem ruum tundub õdusam, kui

 • valitakse tumedamad, soojemad värvid
 • kasutatakse suuri mustreid

Silmapaistva tulemuse annab ka see, kui kombineerid jõulise mustriga tapeeti kokkusobiva lihtsa seinakattega. Samuti see, kui kasutad mustrilisi seina­katteid dekoratiivsete ribade või paneelidena kokkusobivate lihtsate seinakatete vahel.

Kokkuvõttes võib öelda, et ei ole üht ja parimat viisi, kuidas seinakatteid muretult seina saada. Seetõttu on oluline teada ja tunda erinevaid materjale ning nende kasutuse eripärasid.  Selleks uuri kindlasti ostetava materjali tingmärke ning küsi kindlasti nõu meie asjatundlikelt klienditeenindajatelt!

Head tapeetimist!