Person

E-poe klienditugi E-R 9-17

5563 8871

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Kuidas kevadel muru eest hoolt kanda?

Kevad on muru hooldamiseks väga oluline aastaaeg. Pärast talvekülma vajab see hoolikat tähelepanu niipea, kui päevad hakkavad pikenema ja rohi kasvama. Muru kevadine hooldamine tagab aastaringselt parima tulemuse sinu kaunile rohevaibale.

1.     Muru niitmine

Kui rohi hakkab kasvama, pead hakkama oma muru niitma. Varakevadel on väga oluline, et seaksid niitmise kõrguse üsna kõrgeks, võttes korraga mitte rohkem kui ühe kolmandiku taime pikkusest. Sedasi ei lähe muru nö. stressi. Natuke ja sageli on parim lähenemine kevadel. Kui rohi kasvab kiiresti. Suurenda niitmise sagedust ja vähenda niitmise kõrgust järk-järgult, et saada soovitud viimistlus.

2.     Muru väetamine

On oluline, et kevadel oma muru toidaksid. Rohttaimed kasvavad sel ajal kiiresti ja nagu iga teinegi elusolend, on tugeva ja tervisliku muru kasvu jaoks vaja õigeid toitaineid õiges koguses. Tervislikud taimed tähendavad paksemat, tihedamat, rohelisemat muru.

3.     Lailehelise umbrohu töötlus

Lailehelisi umbrohtusid saab eemaldada, kasutades sobivat selektiivset herbitsiidi või kõik-ühes töötlemist. Teise võimalusena tuleb umbrohu juur välja juurida käsitsi, nuga või mehaanilist tööriista kasutades.

4.     Muru külvamine

Kevadel või hilissuvel on õige aeg vaadata üle need paigad, kus muru on kulunud või sootuks puudub ja külvata sinna värsket muruseemet. Kesksuvel, kuumal ajal tehtud külv võib kuivuse tõttu ebaõnnestuda. Seemned võib külvata veel ka hilissügisel just enne maa külmumist, nii alustavad need idanemist alles kevadel.

5.     Sammaldega tegelemine

Kui samblad on muru probleemiks, on soovitav sellega kindlasti tegeleda. Seda tuleks teha aga enne muruseemne külvamist, kasutades selleks samblaeemaldamise tooteid. Kui sambla eemaldamine jätab muru mõnes piirkonnas õhukeseks, võib osutuda vajalikuks täiendav muruseemne külv.

6.     Muru õhutamine

Hea viis oma muru eest hoolitsemisel on selle õhutamine. Kasuta selleks spetsiaalseid tööriistu või veel parem osta või rendi muruõhutamise masin. Muru õhutamine parandab selle drenaaži ja laseb juurestikku rohkem õhku, mis viib omakorda kaunima muruni.

7.     Umbrohtude töötlemine

Muru sisse võivad ilmuda soovimatud umbrohuheinad. Need torkavad teravalt silma, kuna erinevad ülejäänud rohu struktuurist. Niisugused rohud nagu Poa Annua (aastane niiduhein) on põhjapoolkeral endeemilised. Kui märkad kahvatutest "vartest" moodustuvaid seemnepead, on see tõenäoliselt aastane niiduhein. Selle eemaldamiseks võid kasutada spetsiaalseid ained või neid ise ükshaaval lõigata ja välja juurida. Kuna niiduheina seemnepead moodustuvad kevadel, saad regulaarse muru niitmisega takistada seemnete väljaarenemist ja seeläbi edasi kandumist.

Umbrohu ennetamise võti on hea hooldusrežiim. Tugev, tihe ja tervislik muru konkureerib paljude umbrohuheintega. Seda saab saavutada regulaarse väetamise teel kvaliteetse muru toiduga, korrapärase niitmisega terava niidukiga ja vajadusel õhemate murukohtadele uue seemne külvamisega.

8.     Hoolda ka ümbritsevaid puid ja põõsaid

Roheline muru vajab nii valgust kui ka soojust, vett, õhku ja toitu. Kõik sõltub õigest tasakaalust. Võimaluse korral on oluline, et taimed ja muru ümbritsevad põõsad ning puud lõigataks madalamaks, et vähendada konkurentsi vee või oluliste toitainete pärast ja vältida muru pidevat varjus püsimist.

Nende kaheksa muru hooldamise etapi tundmine aitab sul mõista, kuidas oma muru kevadel töödelda, et sellest kasvaks silmatorkavalt kena muruvaip. Sõltuvalt muru seisundist ja vanusest ei pea sa võib-olla kõiki neid täitma, kuid uhke muru saamiseks on üldiselt kõik need sammud vajalikud.