Person

E-poe klienditugi

E-R 9.00 - 17.00

epood@optimera.ee
Otsing
Filtrid
Sulge

Ehitame ise terrassi!

Terrass on lõppviimistletud eramu või suvila osa, mis ühendab hoone ja selle ümber oleva aia tervikuks.

Enamasti ehitatakse terrass postidele. Eestis tasub igasugune vundament, ka terrassi oma, ehitada  maapinna külmumispiirist allapoole – s.t vähemalt ühe meetri sügavusele. Terrassialune pind on soovitatav pinnasest täielikult tühjaks kaevata ning liivaga täita, et vältida hilisemat taimede paljunemist terrassi all.

Terrassi ehitamiseks kasutatakse immutatud puitu, alusroovituseks sobivad prussid 50x100 mm (samm 1000 mm) või 50x150 mm (samm 1200-1500 mm). Alusroovitus isoleeritakse vundamendist  hüdroisolatsioonitõkkega, milleks sobib edukalt näiteks ruberoid. Terrassi pikaealisuse tagamiseks ehitatakse alusroovitus maapinnast vähemalt 20 cm kõrgusele. Alusroovitus kinnitatakse nurkadest

vundamendi külge. Selleks sobivad mitmesugused erinevas mõõdus metallnurgad. Alusroovitus tuleb enne laudise panekut kindlasti ka sirgeks loodida.

Terrassilaudis on kas sile või rihveldatud. Sile laudis on jala all pisut libedam kui rihveldatud. Rihveldatud laudis kogub aga oma soontesse rohkem prahti. Laudu ei tohi külgepidi kokku kinnitada, sest puidule peab välitingimustes jääma ka paisumis- ja kahanemisruum. Lauad tuleb kinnitada vähemalt 6-7 mm vahega. Laud kinnitatakse iga alusroovituse prussi külge.

Lauad kinnitatakse kuumtsink-peitpeaga naeltega (2,8x75 mm) või spetsiaalsete kruvidega. Kindlasti ei tohiks kasutada kipsi-, külmtsink- või kollaseid tsingitud puidukruvisid, sest need on mõeldud kasutamiseks sisetingimustes ega pea välitingimustes tavaliselt üle ühe-kahe hooaja vastu. Samuti kipuvad need tänu korrosioonile laudise välimust rikkuma.

Mõned soovitused veel:

  • Järgates alusroovituse prusse või terrassi laudist, soovitame saetud materjali otsad üle pintseldada otsapindade konservandiga.
  • Kui kasutate siledat terrassilaudist, keerake laudise südamikupool ülespoole. Selline laud püüab vabas olekus veidi kumerduda (aastaringid tahavad sirgeneda).
  • Olles lõpetanud terrassilaudise paigaldamise, tooge sama laudis alla ka külgedelt – katate ära vundamendi otsad ning tervikpilt jääb oluliselt nägusam.
  • Liikudes terrassiga ümber maja nurga, ärge hakake vundamenti, alusroovitust ega laudist keerama, vaid liikuge samas sihis oleva laudisega edasi.
  • Planeerides terrassile ka välikaminat, ehitage alusroovitus kamina all topelt tugevam kui muidu.
  • Enne töödega alustamist mõelge läbi ka terrassi valgustus, kasulik on vedada juhtmed vundamendi tegemise käigus juba oma õigetele kohtadele.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Remondi ABC, nr 8

Jäta kommentaar